Δευτέρα, 30 Δεκεμβρίου 2013

Απονομές στα προκριματικά νεανικά

            Κατηγορία Α8: 1ος Γκαρίπης Μάριος, 2ος Ιακωβίδης Ορέστης, 3ος Στοϊμενίδης Δημήτριος



           Κατηγορία Κ10: 1η Πάσογλου Νικολέττα, 2η Γιαννουλάκη Ερμοφίλη, 3η Μπεράτζε Αναστασία




            Κατηγορία Α10: 1ος Γαβριήλ Οδυσσέας, 2ος Ποτούλης Ιωάννης, 3ος Βενετίδης Γεώργιος





Κυριακή, 29 Δεκεμβρίου 2013

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΕΣΣΘ-Χ



     Τελείωσε χθες η προκριματική φάση των ατομικών νεανικών πρωταθλημάτων της ΕΣΣΘ-Χ για το 2014. Οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 200, ενώ πέρσι ήταν 150. Η διοργάνωση κρίθηκε επιτυχής, όχι μόνο για τις αυξημένες συμμετοχές, αλλά και για το χώρο των αγώνων. Αν εξαιρέσουμε την αργοπορημένη εξυπηρέτηση στο χώρο της καφετέριας των συνοδών-γονέων, όλα τα υπόλοιπα ήταν πολύ καλά, ιδιαίτερα ο αγωνιστικός χώρος ήταν εξαιρετικός και όλα τα παιδιά μπόρεσαν να παίξουν συγκεντρωμένα και να ευχαριστηθούν τις παρτίδες τους.   Συγχαρητήρια λοιπόν στους διοργανωτές, και καλή επιτυχία και στο Λευκό Πύργο.
   Φέτος, οι σκακιστικοί σύλλογοι Συκεών συμμετείχαν στα προκριματικά νεανικά με 20 σκακιστές/στριες. Καταρχήν, συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή τους.
   Στην κατηγορία Α8 ο Μάριος Γκαρίπης με εξαιρετική εμφάνιση πέτυχε το απόλυτο (7/7), στην  πρώτη του παρουσία σε επίσημους αγώνες και είναι πλέον ο πρωταθλητής Θεσσαλονίκης-Χαλκιδικής για τους σκακιστές που γεννήθηκαν μετά το 2006.
  Στην κατηγορία Α10 ο Γιώργος Βενετίδης κατετάγη 3ος με 5,5/7. Την μοναδική του ήττα την έκανε στον τελευταίο γύρο, ίσως και εξαιτίας μίας ίωσης που τον ταλαιπωρούσε από το προηγούμενο βράδυ.
  Στην κατηγορία Κ10 η Γιαννουλάκη Ερμοφίλη κατέκτησε τη δεύτερη θέση με 6/7, χάνοντας μόνο από την πρώτη και αήττητη Πάσογλου Νικολέττα, σε ένα γκρουπ με κορίτσια που πρωταγωνιστούν σε πανελλήνιο επίπεδο.
   Στην κατηγορία Κ14 η Μαστρακούλη Ευαγγελία με 4,5/7 κατέκτησε την 4η θέση και έμεινε για πολύ λίγο έξω από τα μετάλλια.
   Όλα τα παιδιά είχαν πολύ καλές εμφανίσεις, αν και τα περισσότερα ήταν οι μικροί στην κατηγορία τους:
Α8: Χαλκιάς Μιχαήλ-Παναγιώτης με 3/7 (νήπιο), Παρίσης Γεώργιος 2,5/7 (1η Δημοτικού)
Α10: Παπαδόπουλος Αντώνιος με 4/7 στη 13η θέση, Λέφας Θεολόγος (4/7, 3η Δημοτικού), Κότελης Δρόσος (2,5/7, 3η Δημοτικού), Λέφας Νικόλαος (2/7, 3η Δημοτικού)
Α12: Μάγγος Νικόλαος με 4,5/6 κατέκτησε την 9η θέση (5η Δημοτικού με εξαίρεση στον 1ο γύρο), Τσακίρης Σωτήρης (3/7, 5η Δημοτικού), Αυγερινός Γεώργιος (2/7, 5η Δημοτικού)
Α14: Μαστρακούλης Συμεών με 4,5/7 κατετάγη 7ος και ο Αχπαρίδης Δημήτρης (3/5 με δύο εξαιρέσεις)
Κ14: Γιάντσιου Άννα-Μαρία 12η
Α16: Κρημνιανιώτης Χαρίλαος 9ος και Θεοδοσιάδης Παύλος 10ος.
   Τέλος και μία αναφορά στους τρεις σκακιστές που στελεχώνουν τις αναπτυξιακές σκακιέρες του Παναθλητικού ΣΦ Συκεών που δε συμμετείχαν στη διοργάνωση:
Παπαδόπουλος Χαράλαμπος, Χρηστόφ Πέτρος  λόγω αγωνιστικών υποχρεώσεων τους με τις ομάδες τους στο μπάσκετ
Γιαννουλάκης Λάμπρος (προκρίθηκε απευθείας στα τελικά, λόγω της κατάκτησης του πανελλήνιου πρωταθλήματος στην κατηγορία Α12 το 2013)

Σάββατο, 21 Δεκεμβρίου 2013

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ




Ξεκινάει το Σάββατο 21/12/13 η προκριματική φάση της ΕΣΣΘ-Χ για τα πανελλήνια νεανικά ατομικά πρωταθλήματα κατηγοριών Κ8-Κ16 2014, με τη συμμετοχή πολλών μικρών σκακιστών/στριών των σκακιστικών συλλόγων Συκεών. Στους δύο παρακάτω πίνακες εμφανίζονται αναλυτικά οι συμμετοχές των παιδιών και των δύο συλλόγων των Συκεών.
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΦ ΣΥΚΕΩΝ

ΚΡΗΜΝΙΑΝΙΩΤΗΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ
Α16
ΜΑΣΤΡΑΚΟΥΛΗΣ ΣΥΜΕΩΝ
Α14
ΜΑΣΤΡΑΚΟΥΛΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ
Κ14
ΜΑΓΓΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Α12
ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
Α12
ΒΕΝΕΤΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Α10
ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗ ΕΡΜΟΦΙΛΗ
Κ10
ΛΕΦΑΣ ΘΕΟΛΟΓΟΣ
Α10
ΛΕΦΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Α10
ΠΑΡΙΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ
Α8



                     ΠΑΣ ΣΥΚΕΩΝ «Ο ΦΟΙΒΟΣ»

ΘΕΟΔΟΣΙΑΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ
Α16
ΑΧΠΑΡΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Α14
ΓΙΑΝΤΣΙΟΥ ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ
Κ14
ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Α12
ΜΑΥΡΟΥΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Α12
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
Α10
ΚΟΤΕΛΗΣ ΔΡΟΣΟΣ
Α10
ΓΚΑΡΙΠΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
Α8
ΑΣΛΑΝΙΔΟΥ ΣΕΒΑΣΤΙΑΝΗ
Κ8
ΤΑΧΜΕΤΖΙΔΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ
Α8
ΧΑΛΚΙΑΣ ΜΙΧΑΗΛ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Α8

Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά και καλές παρτίδες

Δευτέρα, 16 Δεκεμβρίου 2013

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ



ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

    Για την περίοδο των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, λόγω της συμμετοχής πολλών παιδιών στα προκριματικά νεανικά και στο τουρνουά του Λευκού Πύργου, το αγωνιστικό τμήμα θα συνεχίσει κανονικά τις προπονήσεις του για την καλύτερη προετοιμασία των σκακιστών/στριών του συλλόγου. Το πρόγραμμα προπονήσεων λόγω των αγωνιστικών υποχρεώσεων των παιδιών στα παραπάνω τουρνουά μεταβάλλεται ως εξής:

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ 1
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ 2
ΔΕΥΤΕΡΑ 23/12
12μμ-2μμ
12μμ-2μμ
ΠΕΜΠΤΗ 26/12
10πμ-12πμ
10πμ-12πμ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27/12
10πμ-12πμ
10πμ-12πμ
ΣΑΒΒΑΤΟ 28/12
10πμ-12πμ
12πμ-2μμ
ΚΥΡΙΑΚΗ 29/12
7μμ-9μμ:ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΑΙΝΙΑΣ

ΠΕΜΠΤΗ 2/1
10πμ-12πμ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3/1
10πμ-12πμ

ΣΑΒΒΑΤΟ 4/1
10πμ-12πμ
12πμ-2μμ
ΤΡΙΤΗ 7/1
10πμ-12πμ

ΤΕΤΑΡΤΗ 8/1

2:30μμ-4:30μμ

   Τα τμήματα του κ. Γεροντόπουλου θα ξεκινήσουν κανονικά από την Πέμπτη 09/01/14, λόγω υποχρεώσεων του σαν διαιτητής στα προκριματικά νεανικά και στα τελικά κάτω των 18, που θα διεξαχθούν φέτος στη Θεσσαλονίκη.

                                    

                                      Σας ευχόμαστε καλές γιορτές και καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά
                                                      Τα ΔΣ των σκακιστικών συλλόγων Συκεών